Klub Kouzel LiberecNarozeniny KKLÚdolím dvou řek

Jeho sci-fi knihy o budoucnosti byly plné vynálezů, ale on měl k moderním technologiím rezervovaný postoj. Psal o Marťanech, aby nakonec prozradil, že se jeho díla na Marsu vlastně neodehrávala.

Jeho názory připadaly astronautům, starostům i byznysmenům zajímavé natolik, že si od něj nechávali radit. Pár měst ho požádalo, aby jim pomohl vyřešit problémy s hromadnou dopravou, pro obchodníky řešil, jak oživit uvadající obchodní centra, společnost Disney ho najala při vymýšlení zábavního parku a NASA ho vozila na Cape Canaveral, aby tam přednášel.

Ray Bradbury při manipulaci s mincemi v řícícím středisku na Miss Canaveral

Malý Ray Bradbury však chtěl být kouzelníkem. Myslel to vážně a věnoval se tomu. "Byl jsem chlapeček, který kouzlil na jevišti a měl falešný knír, jenž mu během představení padal."

Ale pak objevil čtení. Byl jím přímo posedlý.  "Začal jsem číst v knihovně, když mi bylo sedm. Žil jsem v knihovně až do dvanácti let. Pak jsem začal psát." uvedl později.
Když se psal rok 1949, mladý Bradbury se rozhodl být spisovatelem, doma měl manželku, která čekala jejich první dítě, a v kapse prázdno. Přijel přes celou Ameriku autobusem, zaplatil si pokoj v ubytovně YMCA za pouhých padesát centů na noc a začal obcházet nakladatelství s rukopisy svých povídek. Všude ho vypoklonkovali, ale nakonec se mu podařilo vydat knihu povídek Marťanská kronika, která se po kladných kritikách v New York Times stala doslova bestsellerem.

K opravdouvému kouzlení již se nikdy nevrátil, ale jako by celý život zůstal chlapcem. Věci totiž viděl vždy mladistvě, neotřele a šel k jádru věci, které ostatním zůstávalo skryto pod pěnou na povrchu.

Koneckonců o sobě říkal, že vlastně pořád zůstal tím malým kouzelníkem, tentokrát ovšem čaruje se slovy a představami.

To nejlepší na mém životě je, že vše, co jsem udělal, je výsledkem toho, čím jsem byl ve dvanácti, třinácti letech," prohlásil.

Ray Bradbury

Narodil se v roce 1920 v Illinois, zemřel roku 2012 v Los Angeles. Napsal řadu hororových povídek a sci-fi románů a povídek, sám však své zařazení do škatulky sci-fi odmítal. Kromě toho byl autorem mnoha scénářů i divadelních her. Mezi jeho nejznámější díla patří Marťanská kronika, 451 stupňů Fahrenheita, či Pampeliškové víno.

Ray Bradbury - kouzelník se slovy

 

Klub Kouzel Liberec

Náš klub vznikl  v roce 1978 a pořádal první ročník mezinárodního kouzelnického festivalu Ještědský krystal v roce 1980. Za ta dlouhá léta se v našem klubu vystřídalo několik členů a dnes i velmi známých a úspěšných kouzelníků. Pravidelně se scházíme v Magickém Sklepení. Připravovali jsme pro vás 20. ročníků mezinárodního festivalu kouzel a magie  Ještědský krystal.

Schůzky KKL

Schůzky Klubu Kouzel Liberec v Magickém Sklepení Přemka Rajdla každý čtvrtek od 19 hodin.
Těšíme se na setkání