Ještědský krystal 2019 očima Tomáše Podzimka

Na 10.5. 2019  jsem se velmi těšil. Ráno jsem volal dědovi a babičce, kdy už se pojede. Tak jsme vyjeli z Martinic a za hodinu jsme byli v Liberci. Na dálnici se před námi zjevilo auto Černých, Duo Radek a Simona, nejspíš to byla magie. V Liberci jsme se ubytovali v hotelu U Jezírka, kde to bylo velmi příjemné. Potom následovala registrace a vystoupení kouzelníků na náměstí. 

Tam vystoupili Přemek Rajdl, Radim Šoch, Radek Černý a tanečnice Lucie. Já jsem s Vláďou Babkou chodil po hospůdkách a ukazovali jsme mikromagii. Večer nás od sedmi hodin čekala Noc magie, kde se ukázali: tanečnice Lucie, Přemek Rajdl, Josef Poncza, Michal Kovařík, Radek Vylíčil, Duo Radek a Simona, Tonda Brtník a Adam Kotinský.

Potom následovalo posezení s živou hudbou. Při těchto posezeních je nejlepší, že se člověk dozví spousty informací od ostatních, což posouvá magii dále. Protože letošní hvězdou festivalu byl David Goldrake, tak jsem s ním udělal rozhovor. Byl velmi zajímavý a David odhalil věci, co se dějí ve vyšších patrech magie. V sobotu nás ráno čekal seminář. Pro některé to bylo 5 hodin spánku, ale všichni byli svěží. Seminář začal předskokan Přemek Rajdl s Ještědem-malým záchodovým zvonem, který dokáže sejmout karty tam, kde mu kouzelník určí. Každý účastník dostal toto kouzlo v dárkové tašce u registrace. 

Následoval Ladislav Horák, který seminář nazval Nic nového. Začal provazem, který byl nekonečně dlouhý a měl 4 konce (2 v rukávech a 2 v nohavicích). Toto kouzlo jsem zařadil do svého programu a má skvělé ohlasy. Skvělé bylo také kouzlo, kde se diváci rozhodovali, kterou obálku si vezmou, ale tu s penězi nechali vždy kouzelníkovi. Poté nám David Goldrake ukázal únik z provazových pout, trhání novin a objevující se diváky vybrané karty na líci balíčku ve skleničce. Zajímavé byly charakterní typy kouzelníků a teorie, o které se David rozpovídal v druhé půlce. Myslím, že to bylo přínosem pro každého z nás. David tento seminář nedělal 15 let, ale po celou dobu bylo ticho a všichni hltali každé jeho slovo.

Následovala obědová přestávka, při které jsem se rychle najedl, protože jsem šel v odpoledním programu první. Společně se mnou tam vystupovali: Renata Táborská, Miroslav Drnec, Tonda Brtník, David Juřina, Petr Mečíř, Igor Kasalický a Adéla Svobodová. Tento i páteční blok výborně moderoval Vláďa Gernat. Po tomto bloku započaly přípravy na gala a přestávka. V sedm hodin večer byly téměř vyprodané Lidové sady natěšeny na začátek gala programu. Ten zahájil Přemek Rajdl s cestováním mincí. Následoval Ondra Pšenička, který na začátek pobavil s předpovězením počtu prstů a potom oprášil kouzlo s provazem, co dělával už od dětství. Josef Poncza, fakír Faustino, polykal ohně, žiletky a meče, až divákům ztuhla krev v žilách. Michal Kovařík nechával objevovat a mizet svíčky a také mince. Kouzelnice Radana objevovala šátky a péřové květiny. David Goldrake spojil 3 prstýnky a ukázal divákům puzzle života. 

Na závěr se výborný moderátor, Petr Kravčík, přeměnil na Supermana a zachránil karetní kouzlo. Milan Skřek předvedl na závěr objevování všeho možného, oheň i konfety. Po galavečeru byla bohatá tombola, která se velmi vydařila. Výjimečně nepadla většina výher Giczimu, který tu nebyl, ale jedné slečně, která pro ně už ke konci ani nechtěla chodit. Potom se pilo dlouho do noci, následoval tanec na píseň New York, kde tančili i ti, do kterých by to jeden neřekl. Ještědský krystal jsem si moc užil a doufám, že skvělý organizátor a kouzelník, Přemek Rajdl, ho zase někdy uspořádá.
Tom Podzimek